Siirry sisältöön
Lahden Suomalainen Klubi ry — etusivu

Roy Hodgson median edessä

6 min lukuaika
20.05.2007 Roy Hodgson

Suomen A-maajoukkueen päävalmentaja Roy Hodgson julkisti joukkueensa Belgia-otteluun torstaina Palloliiton tiloissa Töölön jalkapallostadionilla. MTV3:n Internet tarjoaa lehdistötilaisuuden kokonaisuudessaan lukijoilleen.

Roy Hodgson; ainakin yksi uusi vai pitäisikö sanoa, että vanha pelaaja joukkueessa? - Kuten tiedätte Antti Niemi on aina sanonut, että hän on käytettävissä jos jotain sattuu Jussi Jääskeläiselle. Haluan tehdä sen täysin selväksi, että Jääskeläisen paikka ei ole millään tavalla uhattuna. Niemi on se henkilö, jolle olisimme soittaneet, jos Jääskeläiselle olisi sattunut jotain. Keskusteltuani Antin kanssa hän teki selväksi, että haluaa olla mukana joukkueessa. Meillä on kolme erittäin tärkeää karsintaottelua jäljellä. Koska Jääskeläisellä on varoitus alla ja loukkaantuminen on aina mahdollista, niin päätimme kutsua Antin takaisin joukkueeseen. Antti on numero kakkonen ja Jääskeläinen ykkönen. Antti hyväksyy sen täysin. Monta vuotta tilanne oli juuri vastakkainen. Kun puhuin Antin kanssa kaksi vuotta sitten, niin hän sanoi, että maajoukkue saa jäädä ja nyt on Jääskeläisen vuoro. Haluan jäädä taustalle, mutta olen aina käytettävissä. - Se tilanne ei ole muuttunut ollenkaan. Päätimme kutsua hänet takaisin, sillä hän teki selväksi että haluaa olla mukana. Me uskomme, että se on parempi meille, jos hän on mukana. - Toinen asia josta varmasti haluamme puhua on Mika Väyrysen ja Ari Nymanin tilanne. He loukkaantuivat ennen Serbia-ottelua ja olivat loukkaantuneita tähän viikkoon asti. He ovat mukana joukkueessa, mutta mahdollisuus on suuri, etteivät he pelaa ottelutuntuman ollessa hyvin vähäinen. Mutta jos katsomme vain pelituntumaa kun Suomen maajoukkuetta valitaan, niin kovin moni muukaan ei olisi joukkueessa. Kun aloitin tässä työssä, niin meillä on aina ollut joukkue, jossa on ollut monia pelaajia, jotka eivät pääse seurajoukkueessa paljoa pelaamaan. En epäröi yhtään valita heitä mukaan (Nyman, Väyrynen), sillä he ovat fyysisesti kunnossa ja olisivat varmasti pelanneet terveinä.

Entä Espanja-ottelu? Kuinka näet sen pelin keskellä tärkeitä karsintapelejä?

- Valehtelisin jos sanoisin, että olen ajatellut sitä paljon. Minun ajatukseni ovat tietysti Belgia-ottelussa. siitä kuitenkin tulee varmasti hyvä peli. Harvemmin sitä saa isännöidä Espanjan kaltaista maata, kun heillä on kaikki fantastiset pelaajansa mukana. Luulen että siitä tulee hieno tilaisuus. Ajoitus ottelulle ei kuitenkaan ole paras mahdollinen, sillä se pelataan juuri silloin, kun kaikki huomio on suunnattu kolmeen viimeiseen karsintaotteluun. Mutta toisaalta se oli ainoa mahdollisuus jalkapalloliitolle järjestää 100-vuotis juhlaottelu. se on varmasti suuri noste ja todella kiinnostava peli yleisölle. me molemmat pelaamme tärkeitä karsintoja, joten molemmille joukkueille on hyvä päästä pelaamaan ilman todellisia paineita. Ottelussa on myös mahdollisuus kokeilla muutamaa uutta pelaajaa, jotka eivät ole pelanneet paljoa aikaisemmin. En kuitenkaan aio paljoa ajatella sitä ottelua ennen sunnuntaita.

Kuinka vaikeaa oli ylipuhua Antti Niemi takaisin joukkueeseen?

- Ei se ollut ollenkaan vaikeaa. Antti itse halusi tulla takaisin mukaan. Hän oli aikaisemmin maajoukkueen ykkösmaalivahti. Ei hänelle ole mitään tapahtunut sinä aikana, kun hän on ollut poissa ja uskonkin, että hän on Jääskeläisen jälkeen paras vaihtoehto. Hän tulee mielellään takaisin ja haluaa olla osana joukkuetta. Olemme puhuneet myös Jääskeläisen kanssa ja hän sanoi, että asiassa ei ole mitään ongelmaa. Vaan ennemminkin on mukava nähdä Antti taas mukana ja toivotti hänet tervetulleeksi. Toivon, että viimeksi mukana ollut Mikko Kavén ymmärtää tilanteen.

Pelaako Antti espanjaa vastaan?

- Espanjaa vastaan toivon, että pystymme käyttämään paljon pelaajia. Mahdollisuudet on hyvät, että hän pelaa siinä ottelussa, mutta se on taas toinen kysymys pelaako hän koko ottelun. Voi olla, että he pelaavat Jussin kanssa ottelun puoliksi. Asia riippuu myös jonkin verran Jussista. Jos hän sanoo, että haluaisi levätä, niin hän lepää ja Antti pelaa. Jos hän taas haluaa pelata niin, silloin ottelu jaetaan.

Entä Mikael Forssell?

- Hän on pelannut kahdessa ottelussa ja me pelaamme kohta kahdennentoista. Minun ei voi olettaa liittyvän massahysteriaan, joka on Forssellin ympärillä, sillä en ole nähnyt hänen pelaavan täydessä kunnossa. Opin kauan sitten, että olisi todella mukavaa, jos saisin Forssellin mukaan täydessä kunnossa. En kuitenkaan ole koskaan saanut sitä kahden vuoden aikana. Miksi minun siis pitäisi liittyä median massahysteriaan viimeisen kolmen ottelun aikana? On sääli ettei hän pysty pelaamaan. Toivoin kun hän oli Birminghamin mukana, että hän pystyisi olemaan loput pelit meidänkin kanssa. Toivoin myös, että hän olisi ollut täällä hyvässä kunnossa ja olisi ollut hyvä vaihtoehto minulle. Nyt hän ei kuitenkaan ole täällä ja palaa kentille marraskuussa. Hänellä on kuitenkin vain 200 minuuttia tuhannesta.

Pystyykö Jonatan Johansson pelaamaan?

- Luulen ettei hän pelaa seuraavassa pelissä. Hän taitaa olla pelikiellossa, mutta en ole täysin varma. Toivotaan, että hän pystyy pelaamaan viikonloppuna. Henkilökohtaisesti Johansson oli sitä mieltä, ettei nyrjähtäneestä nilkasta ole ongelmaa. Mutta näemme vasta ensi tiistaina mikä on tilanne ja millainen hänen fyysinen kuntonsa on. En voi taata mitään.

Onko mahdollista, että joku keskikentältä nousee kärkeen, jos Johansson ei pelaa?

- Se on sellainen asia, jota en mieluummin ajattelisi. Olen valinnut kolme tai neljä hyökkääjää aina joukkueeseen, joista kaksi on pelannut 90 prosenttia otteluista. Yksi on ollut mukana alusta asti, mutta ei ole pelannut paljoa. Hän on aina ollut valmiina pelaamaan, mutta minä en ole valinnut häntä. Reserveissä meillä on Jari Niemi, joka pystyy varmasti tulemaan mukaan, jos jotain sattuu. Se on taas toinen asia minkä ratkaisun teen, jos Johansson ei pysty pelaamaan tai Kuqi ei ole iskussa. - Kärsin päänsäryt mieluummin vasta silloin, kun ne varmasti ilmenevät. Joten kun päänsärky tulee, otan aspirinin ja lopun aikaa olen tyytyväinen, kun minulla ei ole päänsärkyä.

Jos katsotaan kolmea viimeistä peliä, niin kuinka monta pistettä tarvitaan?

- Se riippuu paljon itäeurooppalaisten maiden, niin kuin täällä ystävällisesti niitä kutustaan, pelaamisesta. Kaikki riippuu paljon siitä mitä tapahtuu Serbialle ja Portugalille niissä otteluissa. Puola on periaatteessa tehnyt sen mitä kisoihin pääsyyn tarvitaan. Heillä on vielä kaksi kotiottelua Belgiaa ja Kazakstania vastaan. He johtavat meitä kahdella pisteellä ja joutuvat pelaamaan todella huonosti jos karsiutuvat. Meillä, Portugalilla ja Serbialla on paljon töitä tehtävänä ja tärkeitä otteluita voitettavana. Mitä meihin tulee, niin meillä on Belgia ja Portugali vieraissa ja ei ole helppoa saada pisteitä noista otteluista. Jos olemme tarpeeksi onnekkaita siinä, että Armenia, Azerbaidzhan ja Kazakstan pystyvät ottamaan pisteitä Serbialta ja Portugalilta, niin me tarvitsemme vähemmän. - Sanoisin että vähemmällä kuin viidellä pisteellä kisoihin pääsy on lähes mahdotonta, mutta kuudella tai seitsemällä se on jo lähellä. Yhdeksän puolestaan käytännössä takaisi kisapaikan. Jos joku olisi sanonut minulle karsintojen alussa, että olette lohkossanne toisena ennen kolmea viimeistä ottelua, mutta teidän täytyy ehkä voittaa loput ottelut, niin olisin ollut tyytyväinen. - Emme kuitenkaan voi valittaa, sillä tiesimme että lohko on vaikea ja siitä kisoihin pääseminen on todella vaikeaa. Olemme kuitenkin antaneet itsellemme hyvän mahdollisuuden. Me uskomme siihen ja pelaajat uskovat siihen. Ja yksi asia mitä he eivät tee on se, että he eivät petä minua eivätkä tätä maata. Jos emme pääse kisoihin, niin silloin lohkossamme on vain ollut kaksi parempaa joukkuetta.

Lähde:
mtv3.fi

Kaikki uutisetArkisto 2007

Lue lisää

  • Leo Walta oli paras ottelussa Albaniaa vastaan

    Suomi - Albania Huuhkajat 03.10.2026

    ArvosteluJalkapallo
  • Suomi - Albania 03.10.2026

    Ohjelma: 10:00 Lähtö Lahdesta / Ilpo, Simo 10:30 Mäntsälä / Jukka 12:00 Mannerheim-museo (Kalliolinnantie 14, 00140 Helsinki) / Kalle, Veikko, Oula 13:15 Central (Pietarinkatu 15, 00140 Helsinki)…

    Jalkapallo
  • Kuva kirjoituksesta ”Suomi - Valko-Venäjä 29.09.2026”

    Suomi - Valko-Venäjä 29.09.2026

    Ohjelma: 15:00 Lähtö Lahdesta / Simo 16:45 Mountain (Nordenskiöldinkatu 8, 00250 Helsinki) / Veikko 19:00 Suomi - Valko-Venäjä, Olympiastadion 21:15 Paluumatka Lahteen / Simo

    OttelutapahtumaJalkapallo